Ekonomi

ABD borç limitinde ‘son dakika’ anlaşması

ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile borç limiti konusunda prensipte anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Beyaz Saray ve Cumhuriyetçiler, ABD’de borcu sınırlamak için alınan önlemlerin tükendiği ülkenin nakit sıkıntısı çekmesinden günler önce prensipte anlaştılar.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, bu akşam Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy ile prensipte borç limiti anlaşmasına vardıklarını belirtti.

Başkan Biden, uzlaşmanın, harcamaları azaltırken ve herkes için ekonomiyi büyütürken çalışanlar için kritik programları korumada ileriye doğru atılmış değerli bir adım olduğunu söyledi.

“Yıkıcı bir temerrüde yol açabilecek bir durumdan kaçınır​”

Anlaşmanın kendisinin ve Demokratların temel önceliklerini koruduğuna işaret eden Biden, anlaşmanın bir uzlaşmayı temsil ettiğini, bunun da herkesin istediğini almadığı anlamına geldiğini söyledi.

Anlaşmanın Amerikan halkı için iyi bir haber olduğunu kaydeden Biden, “Çünkü feci bir temerrüde, ekonomik durgunluğa, emeklilik hesaplarının çökmesine ve milyonlarca kişinin işini kaybetmesine yol açabilecek bir durumu önlüyor.” değerlendirmesini yaptı.

prensipte anlaşma

Konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında McCarthy, bugün ABD Lideri Joe Biden ile iki telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “Haftalarca süren müzakerelerin ardından prensipte anlaşmaya vardık. Daha yapacak çok işimiz var ama ben Bunun Amerikan halkına yakışır bir anlaşma olduğuna inanıyorum.” dedi.

Anlaşmanın harcamalarda tarihi kısıntılar ve insanları yoksulluktan iş gücüne taşıyacak değerli reformları içerdiğine dikkat çeken McCarthy, yeni vergiler ve hükümet programlarının mutabakat içinde olmadığını söyledi.

Borç limitinin 2 yıl süreyle artırılması bekleniyor

ABD basınında yer alan habere göre Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süren müzakerelerin ardından varılan anlaşma kapsamında borç limitinin 2 yıl süreyle artırılması bekleniyor.

Bazı federal programlara yapılan harcamaları kısmayı amaçlayan anlaşmanın, gıda yardımı programları da dahil olmak üzere bazı hükümet yararlanıcıları için yeni iş ihtiyaçları getirmesi bekleniyor.

Anlaşmaya göre 54 yaşındasın altında Çocuğu olmayan ve çocuğu olmayan yemek çeki alıcılarının programdan yararlanabileceği döneme yeni sonların getirilmesi öngörülmektedir. Öte yandan gaziler ve evsizler için yemek kuponlarına erişimin yaygınlaştırılması planlanıyor.

Söz konusu anlaşma kapsamında salgın döneminde sağlanan ancak harcanmayan yardım paralarının geri alınması amaçlanıyor.

Anlaşmanın ihtiyari harcamaları iki yıl süreyle sınırlandıracağı ancak bu sonların federal bütçenin geri kalanından farklı olarak savunma harcamalarına uygulanacağı belirtiliyor.

Anlaşma doğrultusunda borç limitinin artırılmasını öngören tasarının birkaç gün içinde Kongre’de oylanması bekleniyor.

aladag-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu